امروز: جمعه 7 بهمن 1401
58336 - 021 تماس با ما
58336 - 021 تماس با ما
فولاد سبز برای محیطی زیستی بهتر

فولاد سبز : آرمان گستر اقتدار (آهن آرمان): مرجع فروش و عرضه کلیه آهن آلات و مقاطع فولادی (تماس 58336-021)


فولاد کم کربن : (سبز) راهی جدید برای بهبود محیط زیست و اقتصاد

فولاد. ما از آن برای ساختن همه چیز از کارد و چنگال گرفته تا توربین‌های بادی، پل‌ها تا ساختمان‌ها و هر چیز دیگری استفاده می‌کنیم. همانطور که فولاد برای زندگی ما ارزشمند است، نحوه ساخت آن (با استفاده از زغال سنگ) تأثیر مخربی بر آب و هوای ما دارد. طبق آمار – تقریباً دو تن دی اکسید کربن برای تولید یک تن فولاد لازم است. تولید آن، با این نرخ، حدود 7 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای جهان را تشکیل می دهد. این اعداد خیره کننده نشان می دهد که پاکسازی این صنعت و تبدیل آن به یک جایگزین کم کربن و سبز چقدر مهم است. فولاد کم کربن و یا بدون کربن راه جدیدی است که کم کم در حال ظهور است و چهره تولید آن و عوامل منفی محیطی را تغییر خواهد داد. همچنین همزمان با افزایش قیمت جهانی سنگ آهن، نیاز به تغییر روش تولید برای استفاده بهینه تری در جهت حفظ محیط زیست احساس میشود.

فولاد کم کربن با استفاده از هیدروژن به جای زغال سنگ ساخته می شود. انقلاب این محصول یک فرصت بزرگ برای دنیااست. در اکثر مناطق، به وفور منابع ارزان بادی و خورشیدی در اختیار همه کشورها وجود دارد. این بدان معناست که یک موقعیت بسیار خوبی برای تولید هیدروژن مورد نیاز برای یک صنعت فولاد سبز قوی قابل دسترسی است . یک صنعت جدید فولاد، صادرات را افزایش می‌دهد، از دست دادن شغل سوخت‌های فسیلی را جبران می‌کند و برای مقابله مثبت با تغییرات آب و هوا کمک می‌کند. بنابراین، فولاد سبز چگونه ساخته می شود؟

رویه فعلی

فولاد سبز برای محیطی زیستی بهتر

برای تولید فولاد، در حال حاضر اکسیژن را از سنگ آهن جدا می کنید و فلز آهن خالص تولید می شود. در حال حاضر، این کار با استفاده از زغال سنگ یا گاز در فرآیندی انجام می شود که دی اکسید کربن آزاد می کند. در تولید این فولاد، هیدروژن از منابع انرژی تجدیدپذیر ایجاد می شود و جایگزین سوخت های فسیلی خواهد شد. به طور مثال استرالیا در حال حاضر حدود 900 میلیون تن سنگ آهن در سال تولید می کند. با این حال، تنها 5.5 میلیون تن فولاد تولید می شود. این واریانس نشان می دهد که استرالیا ظرفیت بالایی برای افزایش تولید فولاد خود دارد. گزارشی که در سال گذشته توسط موسسه گراتان منتشر شد، نشان داد استرالیا می تواند سالانه حدود 65 میلیارد دلار صادرات داشته باشد و تنها 6.5 درصد بیشتر از بازار تولید فولاد را در اختیار بگیرد.

شما می‌توانید برای مشاوره خرید انواع آهن آلات و مقاطع فولادی، دریافت قیمت روز و اطلاع از موجودی، با شماره 02158336، شرکت آرمان گستر اقتدار (آهن آرمان) تماس بگیرید تا کارشناسان ما، پاسخگوی سوالات شما باشند. برای مشاهده قیمت انواع تیرآهن و میلگرد به صفحه محصولات مراجعه بفرمایید

فولادسازی فرآیند پیچیده ای است و از سه روش اصلی استفاده می شود. در زیر به هر یک از سه گزینه و چگونگی اصلاح آنها برای ایجاد فولاد سبز (کم کربن) می پردازیم.

1. کوره بلند : این بزرگ است. حدود 70 درصد از کل فولاد ساخته شده با استفاده از این روش انجام می شود. مقدار زیادی کک (زغال سنگ فرآوری شده) در کوره قرار می گیرد تا مواد ورودی و خروجی از کوره را پشتیبانی کند. کک همچنین برای ایجاد گرما و مونوکسید کربن مورد نیاز برای حذف اکسیژن از سنگ آهن استفاده می شود. در این فرآیند می توان از هیدروژن برای از بین بردن اکسیژن استفاده کرد. به نوبه خود، این منجر به ایجاد آب می شود، نه دی اکسید کربن. برای سبز کردن این فرآیند، می‌توان آن را با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر تکمیل کرد.

2. فولاد بازیافتی: حدود 30 درصد از کل تولید فولاد با بازیافت انجام می شود. فولاد یکی از بالاترین نرخ های بازیافت در جهان را در مقایسه با سایر مواد دارد. محصول بازیافتی در کوره های قوس الکتریکی ذوب می شود – این کوره ها توسط الکتریسیته هدایت می شوند. انتشار دی اکسید کربن حدود 0.4 تن در هر تن فولاد است. بیشتر این به دلیل استفاده از سوخت های فسیلی برای تولید برق است. اگر الکتریسیته را از طریق باد یا خورشید تولید می کردیم، خروجی دی اکسید کربن به میزان قابل توجهی کاهش می یافت.

3. آهن کاهش یافته مستقیم: فناوری “آهن کاهش یافته مستقیم” (DRI) از گاز متان برای تولید هیدروژن و مونوکسید کربن استفاده می کند. سپس از آنها برای تبدیل سنگ آهن به آهن استفاده می شود. این فرآیند همچنان باعث انتشار دی اکسید کربن می شود زیرا به برق بیشتری نسبت به روش کوره بلند نیاز دارد. علیرغم این واقعیت، سطوح انتشار کلی ایجاد شده به طور قابل ملاحظه ای پایین تر است. حتی با این صرفه جویی در گازهای گلخانه ای، روش DRI در حال حاضر تنها حدود 5 درصد از کل تولید فولاد را تشکیل می دهد.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به این مقاله مراجعه بفرمایید

سخن پایانی

فولاد سبز به سرعت اتفاق نمی افتد. هنوز چالش های زیادی برای کشف کردن و فرصت هایی برای پذیرش وجود دارد. اول از همه، هیدروژن کم هزینه و در مقیاس بزرگ باید به راحتی در دسترس باشد و همچنین به انرژی های تجدیدپذیر دسترسی داشته باشد. با وجود این موانع، کشور استرالیا در خط مقدم این صنعت قرار دارد و اقتصاد صادراتی قوی ایجاد می کند و در عین حال گامی هرچند کوچک در جهت کاهش اثرات انتشار گلخانه ای جهانی انجام می دهد. در مقاله بعدی بیشتر به جزئیات این مورد میپردازیم.


آرمان گستر اقتدار (آهن آرمان): مرجع فروش و عرضه کلیه آهن آلات و مقاطع فولادی (تماس 58336-021)

0 0 رای ها
امتیاز دهی!
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

محصولات

بازار اینترنتی آهن و فولاد