امروز: شنبه 29 اردیبهشت 1403
58336 - 021 تماس با ما
58336 - 021 تماس با ما

وصله جوشی میلگرد چیست؟

وصله جوشی میلگرد به منظور افزایش طول و امتداد یک قطعه فولادی در پروژه های عمرانی کاربرد دارد. به دلیل محدودیت طول میلگرد برای فشار پیوسته یا کشش دو میلگرد، از وصله میلگرد استفاده میشود. این کار باید با دقت و رعایت جزئیات انجام گیرد. میتوان وصله های جوشی را به صورت های مختلف انجام داد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

تحریریه آرمان گستر اقتدار (آهن آرمان): گرمایش بدون گاز: مرجع فروش و عرضه کلیه آهن آلات و مقاطع فولادی (تماس 58336-021)انواع وصله جوشی

انواع وصله جوشی

وصله جوشی فورجینگ : وقتی میلگرد در شرایط مناسب نگهداری شود از نظر انتقال تنش مناسب خواهد بود. برای جوش دادن مقاطع تا قطر 19 میلیمتر باید درجه حرارت به 150 سانتیگراد برسد. برای مقاطع با طول بیشتر باید تا 22 درجه حرارت افزایش یابد تا به 260 درجه سانتیگراد برسد. برای دقت بیشتر جوش باید به میزان درجه حرارت براساس کربن مصرفی در مقطع دقت شود. پس از اتمام کار نیز باید دما به صورت طبیعی پایین بیاید و هرگز نباید از روش های کاهش دما به این منظور استفاده کرد.

وصله اتکایی : برای وصل کردن در این روش از روی هم قرار دادن دو انتهای میلگرد فشاری استفاده میشود. از این روش در مواردی استفاده میشود که میلگر تحت فشار قطر 25 میلیمتر و یا بالاتر باشد. در این روش زاویه برش با محور میلگرد باید 90 درجه باشد تا حدی که وقتی دو میلگرد رو هم قرار میگیرد تا نلغزند.

وصله پوششی (اتصال اورلپ) : وصل پوششی دو میلگرد به صورتی که در مجاورت یکدیگر قرار بگیرند. طول این وصله پوشش آن محسوب میگردد و این نمونه میلگرد به صورت تماسی و غیر تماسی اجرا میشوند. این نوع وصله بسیار پرکاربرد است و وصله میلگرد پوششی می باشد. در میلگردهای با قطر 36 میلیمتر به پایین نیز این نوع وصله مجاز می باشد. استفاده از این نوع وصله موجب زیادتر شدن 20 درصدی میلگردها در ساختمان میشود.

وصله مکانیکی : برای این نوع وصله از بست های خاص استفاده میشود تا اتصال دو انتهای میلگرد انجام شود. بیشترین کاربرد وصله مکانیکی برای زمانی است که فاصله زیاد بین دو میلگرد وجود دارد. اگر چسبندگی بین بتن و میلگرد کم باشد استفاده از روش وصله پوششی امکان پذیر نیست.

وصله مکانیکی در چهار نوع انجام میگیرد:

  • وصله مکانیکی فقط فشاری
  • وصله مکانیکی فقط کششی  
  • وصله مکانیکی فشاری و کششی  

نحوه اتصال مکانیکی میلگرد

قواعد و ضوابط وصله مکانیکی :

فواصل و پوشش میلگرد

اجرا در محل کار

آماده سازی انتهای میلگرد

میلگرد دارای پوشش

نحوه اتصال مکانیکی میلگرد

در صورتیکه شرایط مطلوب باشد و همچنین تمام محدودیت های آیین نامه ساختمان رعایت شود، وصله پوششی کاربرد دارد. این وصله از پرکاربردترین روش های وصله است. در غیر این صورت باید از وصله مکانیکی استفاده کرد. روش اتصال میلگرد به صورت وصله مکانیکی از جنبه پیکربندی، رویه اجرا و ضرورت تائید شدن بررسی میگردد.


نکات مهم در ایجاد وصله جوش میلگرد

دمای صفر درجه یا بیشتر تحت جوشکاری

تمیز بودن سطح فلز پیش از شروع انجام جوشکاری

امکان جوشکاری قسمت‌ های تغییر شکل نیافته باشد

عدم کاهش دمای میلگرد جوش داده‌ شده به‌ یک ‌باره و با سرعت ‌بالا

استفاده از شیوه جوشکاری برابر برای هر دو اتصال انتقال ‌دهنده بار و غیر انتقال‌دهنده بار

دلایل ایجاد وصله جوشی

ساخت سازه‌ های خاص

تعمیر، نگهداری و بازسازی سازه‌ های بتنی

ساخت سازه‌ های بتنی پیش ‌ساخته ‌شده در محل

ایجاد اتصال میلگردها به دیگر قسمت ‌های فولادی سازه

ایجاد شبکه ‌های آرماتوربندی بتن‌ ریزی با مقدار هزینه کمتر از سیم‌ پیچی کردن میلگرد‌ها

در سازه بلوک‌هایی با طول زیاد و ستون‌هایی با وزن بالا وجود دارند که اندازه طول آن‌ها بیشتر از طول استاندارد میلگرد باشد.


استاندارد جوش میلگرد

استاندارد جوش میلگرد

چنانچه جوش ها از موارد کیفی زیر برخوردار نباشند، باید جوشکاری مجدد صورت گیرد، در غیر این صورت رد خواهد شد.

جوش ها نباید سر ریز داشته باشد.

همه حفره ها باید با مقاطع کامل جوش پر شوند.

باید ذوب کامل بین فلز جوش و فلز پایه ایجاد شود.

جوش باید فاقد هرگونه ترک در فلز جوش و منطقه حرارت باشد.

سطوح جوش گوشه باید کاملا مقعر یا مورب یا تخت باشد و هیچ گونه شکل مردودی نداشته باشند.

عمق بریدگی کناره جوش بیشتر از 1 میلیمتر در مقاطع جامد میلگرد یا سازه های ساختمانی مورد قبول نمی باشد.

سایز، طول و ابعاد جوش باید برابر یا بیشتر میزان تعیین شده باشد. هر قسمت از طول جوش که دارای توقف یا شروع جوش بوده و دارای اندازه کوچک تر از جوش باشد، جزء اندازه طول جوش محسوب نمی‌شود.

کل مقادیر قطرهای آخال های حفره در جوشهای شیاری، جناغی و گوشه نباید از 10 میلیمتر در هر اینچ طول جوش بیشتر باشد. همچنین از 14 میلیمتر در هر 150 میلیمتر طول جوش نباید بیشتر باشد.


شما می‌توانید برای مشاوره خرید انواع فولاد ضد زنگ و فولاد آلیاژی برای پروژه های خود و دریافت قیمت روز با شماره 02158336، شرکت آرمان گستر اقتدار (آهن آرمان) تماس بگیرید تا کارشناسان ما، پاسخگوی سوالات شما باشند.

0 0 رای ها
امتیاز دهی!
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

محصولات

آرمان گستر اقتدار
بازار اینترنتی آهن و فولاد